Van broeikasgas naar kaas of kerosine
‘Laat de Nederlandse overheid snel inzetten op het verwijderen van het broeikasgas kooldioxide uit de atmosfeer, om het daarna langdurig op te slaan.’ Dat schreef de Wetenschappelijke Klimaatraad vorige week in een advies. Onderzoekers van de Rijksuniversiteit Groningen gebruiken de kooldioxide die fabrieken produceren graag als grondstof voor iets anders, zoals kaas of kerosine.

Jingxiu Xie wil kooldioxide uit de schoorsteen van bijvoorbeeld Tata Steel of een energiecentrale via een aantal stappen omzetten in kerosine. Haar collega Sandy Schmidt gebruikt een bijzondere bodembacterie die zich kan voeden met zulke afvalgassen, en er bouwstenen voor eiwitten van maakt. Die zijn bruikbaar voor de productie van veevoer, veganistische kaas of geneesmiddelen.
Zulke technieken halen de kooldioxide natuurlijk niet langdurig uit de atmosfeer, maar ze vervangen fossiele grondstoffen die verantwoordelijk zijn voor een flinke uitstoot van broeikasgassen. Hiermee verlagen ze toch de totale uitstoot en vormen ze een opstapje naar een gesloten koolstofcyclus.
RUG-hoogleraar biochemie Matthias Heinemann was vorige jaar een van de trekkers van een consortium dat dit soort technieken in samenwerking met het bedrijfsleven verder wilde ontwikkelen. Heinemann: ‘We gaan door met het ontwikkelen en toepassen van technologie om met kooldioxide weer producten te maken. Het onderwerp is een uitgelezen kans voor Nederland, en noodzakelijk voor een net-zero samenleving.’
Het advies van de Wetenschappelijke klimaatraad is hier te vinden

Meer nieuws
-
16 oktober 2025
Duurzame batterijen als krachtbron voor de energietransitie
-
15 oktober 2025
Blaauw Sterrenwacht geopend tijdens Nacht van de Nacht
-
08 oktober 2025
Niet elk plastic hoeft bio-based of afbreekbaar te zijn