JTF SNN-financiering voor biogebaseerde alternatieven hoogwaardige coatings
Prof. Ben Feringa van de Faculty of Science and Engineering (RUG) ontvangt 300.000 euro aan financiering uit het Just Transition Fund (JTF) van het SNN voor een gezamenlijk project om biogebaseerde alternatieven voor hoogwaardige coatings te realiseren. Feringa treedt op als kennispartner en brengt diepgaande expertise op het gebied van chemie en fotochemische processen in.
Circolide, de Rijksuniversiteit Groningen en AkzoNobel hebben samen 750.000 euro aan financiering voor het project binnengehaald.
Het project richt zich op het vervangen van conventionele acrylaatbindmiddelen, die nog grotendeels afkomstig zijn uit olie en gas, door biobased butenoliden die via een lichtgestuurd (fotochemisch) proces uit biomassarestanten worden geproduceerd. Deze nieuwe monomeren zijn ontworpen om betere coatingeigenschappen te bieden dan bestaande acrylaten, terwijl de CO₂-uitstoot en de afhankelijkheid van fossiele grondstoffen aanzienlijk worden verminderd.
Van beproefde chemie naar de markt
In het kader van het project gaan de partners de productie van deze biogebaseerde monomeren verder opschalen en daarop gebaseerde coatingformules ontwikkelen. Het doel is aan te tonen dat duurzame bindmiddelen kunnen voldoen aan de technische, verwerkings- en prestatie-eisen van industriële coatingtoepassingen, waardoor een route wordt geboden van beproefde chemie naar marktintroductie.
Versterking van Noord-Nederland als knooppunt voor groene chemie
Het JTF-valorisatieproject sluit aan bij de regionale ambities om Noord-Nederland te positioneren als toonaangevend centrum voor groene en circulaire chemie. Door biomassaresten te valoriseren en schaalbare productietechnologieën te ontwikkelen, draagt het initiatief bij aan een lagere CO₂-uitstoot, innovatiegedreven economische groei en hoogwaardige werkgelegenheid in de regio.

Over Circolide
Circolide is een in Groningen gevestigde deeptech-startup die biobased chemische bouwstenen ontwikkelt uit biomassaresten met behulp van innovatieve, lichtgestuurde productieprocessen.
Dit project wordt medegefinancierd door de Europese Unie en het ministerie van Economische Zaken via het Just Transition Fund (JTF), binnen het EFRO 2021–2027-programma, en uitgevoerd door SNN.
Lees meer
Meer nieuws
-
16 maart 2026
Beïnvloeding van autonome robots voor brede toepassingen
-
16 maart 2026
Astronomen ontdekken nieuw type gesmolten zwavelwereld