Uitgelichte publicaties februari 2025
Kogelvrij vest efficiënt te recyclen dankzij magnetron

Twaron en Kevlar zijn de merknamen van aramidevezels, die zo sterk zijn als staal maar veel lichter. Ze worden onder meer gebruikt voor het maken van kogelvrije vesten, sterke touwen en speciale autobanden Maar dit ijzersterke materiaal heeft een nadeel: het is heel lastig te recyclen. Polymeerwetenschappers van de RUG en de hogeschool NHL Stenden hebben, samen met het Nederlandse bedrijf Teijin Aramid, een nieuw proces voor chemische recycling van aramide vezels ontwikkeld dat werkt met de hulp van magnetronstraling. Dit proces is op 21 februari gepubliceerd in het Journal of the American Chemical Society.
Organische oplosmiddelen
Aramidevezels worden gesponnen van de verbinding PPTA, een afkorting van poly-p-fenyleentereftalamide. Er zijn manieren om dit mechanisch of chemisch te recyclen. Alleen levert mechanische recycling van aramide een lagere kwaliteit materiaal op, terwijl chemische recycling het polymeer weliswaar afbreekt tot monomeren, maar met de bestaande processen duurt dat enkele uren bij een hoge druk en temperatuur. Bovendien zijn er schadelijke organische oplosmiddelen voor nodig.
De nieuwe techniek maakt gebruik van een reactor met magnetronstraling. Dit versnelt het afbreken van de polymeren bij een lagere temperatuur, en er zijn geen organische oplosmiddelen bij nodig. Het proces kan in 15 minuten tot 96 procent van het polymeer omzetten in monomeren.
Duurzaam gebruik grondstoffen
‘De wereldwijde omzet van aramidevezels bedraagt zo’n 1,8 miljard euro, dus dit proces kan een flinke bijdrage leveren aan een duurzaam gebruik van grondstoffen en het draagt bij aan een gesloten, circulaire productiemethode’, zegt RUG-hoogleraar Macromoleculaire Chemie Katja Loos, de hoofdauteur van het artikel in JACS. Er komt nog vervolgonderzoek in samenwerking met Teijin Aramid om de afbraak van de polymeren beter te begrijpen en efficiënter te maken.
Het onderzoek is gefinancierd door het programma Closing Carbon Cycles with Renewable Amines (3CRA) (het sluiten van koolstof cycli met behulp van duurzame amines) van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, en is uitgevoerd door de hybride onderzoeksgroep Duurzame Polymeren HyBRit, een samenwerking binnen de Universiteit van het Noorden van RUG, Hanzehogeschool en het Drenthe College.
Referentie: Joël Benninga, Bert Gebben, Rudy Folkersma, Vincent S.D. Voet en Katja Loos: Rapid Microwave-Assisted Chemical Recycling of Poly(p-Phenylene Terephthalamide). JACS 21 februari 2025
Laatst gewijzigd: | 24 april 2025 11:17 |
Meer nieuws
-
24 juni 2025
De zoektocht naar buitenaards leven inspireert en maakt nederig
In het heelal zweeft onze planeet in een haast oneindige leegte en is, voor zover wij nu weten, de enige planeet met leven. Floris van der Tak, senior scientist bij SRON en hoogleraar Astrochemie te Groningen, zoekt naar leven buiten onze planeet.
-
23 juni 2025
Drie Comenius Teaching Fellow beurzen voor onderwijsinnovatie bij de Faculty of Science and Engineering
Onderzoekers van de Faculty of Science and Engineering hebben Comenius Teaching Fellow beurzen ontvangen van het Nationaal Regieorgaan Onderwijsonderzoek (NRO).
-
17 juni 2025
ERC Advanced grants voor drie onderzoekers van de RUG
De Europese Onderzoeksraad heeft ERC Advanced grants toegekend aan Prof. Inga Kamp, prof. dr. Wouter Roos en prof. Syuzanna Harutyunyan.