Reinoud Gosens ontvangt Longfonds subsidie voor astmaonderzoek

Reinoud Gosens van de Rijksuniversiteit Groningen heeft van Longfonds een subsidie van EUR 234.000 ontvangen voor een gezamenlijk onderzoeksproject naar de cellulaire mechanismen die ten grondslag liggen aan astma.
Het project, getiteld Spatial Profiling of Gene Expression and Cell–Cell Interaction in the Asthmatic Lung (SPECIAL), onderzoekt hoe interacties tussen cellen in de long bijdragen aan het ontstaan en voortbestaan van type 2-ontsteking bij astma.
Onderzoek naar de astmatische long
Gosens en zijn samenwerkingspartners veronderstellen dat de lokale weefselomgeving in de long een belangrijke rol speelt bij astma. Signalen vanuit deze omgeving kunnen het gedrag en de genetische activiteit van afzonderlijke cellen beïnvloeden, waaronder de interacties tussen lymfocyten, neuronen en epitheelcellen.
Met behulp van geavanceerde ruimtelijke proteogenomische technieken bestuderen de onderzoekers longweefselmonsters van verschillende groepen astmapatiënten. De monsters brengen belangrijke kenmerken van ernstig astma in kaart, zoals longaanvallen, een afname van de longfunctie en verschillen in de reactie van patiënten op corticosteroïden en cytokinegerichte biologische geneesmiddelen.
Daarnaast gebruikt het consortium geavanceerde laboratoriummodellen om aspecten van de menselijke longbiologie na te bootsen. Met deze modellen kunnen de onderzoekers de rol van specifieke interacties tussen cellen testen en nagaan of deze interacties nieuwe aangrijpingspunten voor toekomstige behandelingen kunnen opleveren.
Gosens is hoogleraar Translationele Farmacologie aan de Faculty Science and Engineering. Zijn onderzoek richt zich onder meer op de mechanismen die weefselherstel en weefselverandering bij astma en COPD reguleren, waaronder de rol en het therapeutisch potentieel van neuronale signalering en andere nieuwe medicijndoelen.
Internationale samenwerking
Bij het project zijn onderzoekers van verschillende instellingen en uit meerdere landen betrokken. Gosens werkt samen met Rudi Hendriks en Ralph Stadhouders van het Erasmus MC, Thais Mauad van de Universiteit van São Paulo in Brazilië en Hitasha Rupani van de University of Southampton in het Verenigd Koninkrijk.
Door expertise op het gebied van longbiologie, immunologie, farmacologie en geavanceerde weefselprofilering te combineren, hopen de onderzoekers beter te begrijpen waarom ernstig astma ontstaat en waarom patiënten verschillend op behandelingen reageren.
Onderzoek naar longziekten
Longfonds is een van de grootste private financiers van longonderzoek in Europa. De organisatie ondersteunt wetenschappelijk onderzoek naar chronische longziekten, waaronder astma en COPD, met als doel bij te dragen aan betere preventie, diagnostiek en behandeling. Longfonds ondersteunt momenteel meer dan 25 onderzoeksprojecten en kent jaarlijks verschillende omvangrijke onderzoekssubsidies toe.
Astma is de meest voorkomende chronische aandoening onder kinderen in Nederland. Door onderzoek naar de mechanismen achter de ziekte te ondersteunen, wil Longfonds bijdragen aan betere behandelingen en uiteindelijk aan een toekomst waarin longziekten kunnen worden voorkomen of genezen.
Meer informatie
Meer nieuws
-
25 september 2026
NASA selecteert PRIMA-infraroodtelescoop met Nederlandse technologie
-
24 september 2026
Arjan van der Schaft ontvangt IEEE Control Systems Award