Revisiting co-trimoxazole for the treatment of tuberculosis
Promotie: | Mw. N.S.I. (Noor) Alsaad |
Wanneer: | 16 november 2016 |
Aanvang: | 11:00 |
Promotors: | prof. dr. J.G.W. (Jos) Kosterink, prof. dr. T.S. (Tjip) van der Werf |
Copromotor: | dr. J.W.C. (Jan-Willem) Alffenaar |
Waar: | Academiegebouw RUG |
Faculteit: | Medische Wetenschappen / UMCG |

Bestaand medicijn blijkt ook effectief voor behandeling resistente vorm van tuberculose
Wetenschappelijk onderzoeker Noor Alsaad onderzocht zes geneesmiddelen die al op de markt zijn, op hun mogelijke geschiktheid voor de behandeling van multiresistente tuberculose (MDR-TB), de vorm van tuberculose waarbij de reguliere cocktail van antibiotica niet werkt. De zes medicijnen komen niet voor in de behandelrichtlijnen voor multiresistente tuberculose van de Wereldgezondheidsorganisatie. Alsaad concludeert dat co-trimoxazol van de onderzochte medicijnen het meest veelbelovend lijkt.
Tuberculose is een infectieziekte die wordt veroorzaakt door een bacterie. In Nederland komt de ziekte niet veel voor, maar doordat we met zijn allen steeds vaker en verder reizen betekent dat niet dat dit zo blijft. Een deel van de tuberculosepatiënten is besmet met de multiresistente versie van de ziekte die met reguliere medicijnen moeilijk te bestrijden is. De behandeling van ‘gewone’ tuberculose duurt al minimaal zes maanden, die van complexe en resistente tuberculose minimaal 20 maanden. Bij deze laatste vorm zijn artsen bovendien aangewezen op tweedelijns medicijnen.
Om het ontwikkelen van nieuwe behandelingen te versnellen, stelt Alsaad voor om medicijnen die al voor andere aandoeningen op de markt te zijn ook te onderzoeken op hun geschiktheid voor de behandeling van MDR-TB. Zelf verrichte ze daarvoor systematisch onderzoek naar zes geneesmiddelen met een antimicrobiële werking: fenothiazine, metronidazol, doxycycline, disulfiram, tigecycline, en co-trimoxazol. Dat laatste medicijn bleek zowel in het laboratorium en in een klinische studie effectief en veilig in het bestrijden van de tuberculose-bacterie. Het werd in de klinische studie ook goed verdragen. Maar voordat het medicijn gebruikt kan worden is, is volgens Alsaad eerst nog meer onderzoek nodig naar de werkzame stof tegen tuberculose (sulfamethoxazol) in het geneesmiddel.
Noor Alsaad (1984) studeerde Farmacie aan de Al-mustansiriya Universiteit in Bagdad (Irak) en Medische farmaceutische wetenschappen aan de Rijksuniversiteit Groningen. Zij verrichtte haar promotieonderzoek binnen onderzoeksinstituut GUIDE van het Universitair Medisch Centrum Groningen, onderzoeksprogramma Microbes in Health and Disease.