Understanding PTSD and its comorbidities in the context of armed conflict from a transdiagnostic and complexity approach

Begrip van PTSS en comorbiditeiten in de context van gewapend conflict met behulp van complexiteitsbenadering
Mensen die een gewapend conflict hebben meegemaakt, lopen een verhoogd risico op het ontwikkelen van psychische problemen zoals PTSS, depressie en angst. Deze problemen komen vaak samen voor, waardoor het moeilijk is om te bepalen aan welke aspecten prioriteit moet worden gegeven bij het bieden van psychologische ondersteuning. Nicolás García Mejía maakt in zijn proefschrift gebruik van een complexiteitsbenadering om te onderzoeken hoe deze problemen met elkaar verband houden en hoe ze veranderen tijdens psychologische behandeling, waarbij de nadruk ligt op mensen die getroffen zijn door het gewapende conflict in Colombia.
De bevindingen wijzen erop dat bepaalde ervaringen mogelijk een bijzonder belangrijke rol spelen bij het verband tussen verschillende psychische problemen. Gevoelens van hopeloosheid, nervositeit, traumaherinneringen, emotionele gevoelloosheid en gevoelens van angst, woede en schuldgevoelens behoorden tot de belangrijkste geïdentificeerde ervaringen.
In het proefschrift werd ook onderzocht hoe symptomen tijdens de behandeling veranderen. Tijdens een psychologische behandeling gericht op meerdere emotionele problemen namen de symptomen van PTSS, depressie en angst over het algemeen af in de loop van de behandeling, terwijl andere symptomen, waaronder nachtmerries en woede, andere veranderingspatronen vertoonden.
Samen suggereren deze bevindingen dat psychologische ondersteuning voor mensen die getroffen zijn door gewapende conflicten baat kan hebben bij het aanpakken van gemeenschappelijke moeilijkheden die bij verschillende psychische problemen voorkomen, in plaats van elke stoornis afzonderlijk te behandelen. De bevindingen kunnen bijdragen aan de ontwikkeling van toegankelijke geestelijke gezondheidszorg voor door conflicten getroffen gemeenschappen in Colombia en andere landen met een laag tot gemiddeld inkomen.

