AI-Factory in Groningen | RUG ziet kansen voor samenwerking
De komst van een AI-Factory in Groningen is een stap dichterbij. Het Rijk stelt 70 miljoen euro beschikbaar, bovenop de eerder toegezegde 60 miljoen uit de Economische Agenda van Nij Begun. De uiteindelijke beslissing hangt af van Europese financiering en goedkeuring, wat dit najaar wordt verwacht.
De fabriek, met als beoogde locatie de IT-hub in de voormalige Niemeyer fabriek aan de Paterswoldseweg, moet een expertisecentrum en supercomputer huisvesten. Hier kunnen bedrijven, overheden en kennisinstellingen samenwerken aan geavanceerde AI-toepassingen.
RUG en UMCG bijdrage
De RUG en het UMCG steunen het initiatief. In april benadrukte de RUG de kansen voor samenwerking op het gebied van logistieke kennis. Het UMCG onderstreepte het belang van een eigen AI-faciliteit als motor voor innovatie in de zorg. RUG College van Bestuur voorzitter Jouke de Vries is enthousiast: “De komst van de AI-Factory naar Groningen zou een enorme impuls geven aan onderzoek, innovatie en talentontwikkeling in het Noorden. Als RUG zijn we trots op onze bijdrage aan dit baanbrekende initiatief. De samenwerkende kennisinstellingen zijn een belangrijke succesfactor gebleken.”
Volgens UMCG-decaan Wiro Niessen zorgt de AI-Factory voor een grote sprong voorwaarts op het gebied van preventie: ‘AI kan helpen bij preventie, bijvoorbeeld door analyse van data uit Lifelines, waarin 167 duizend mensen al bijna twintig jaar worden gevolgd. Met AI kunnen we uit deze data inzicht krijgen waarom iemand een ziekte ontwikkelt, en of en hoe we die zouden kunnen voorkómen. En op basis van analyse van data uit onze ziekenhuizen kunnen we met de AI factory beter voorspellen welke behandeling optimaal is voor elke patiënt.”
De AI-Factory sluit aan bij de sterke digitale infrastructuur van Noord-Nederland en kan bijdragen aan talentontwikkeling, werkgelegenheid en regionale groei. Start van de bouw is voorzien in 2026 en de uiteindelijke ingebruikname staat gepland voor 2027.

Laatst gewijzigd: | 27 juni 2025 12:20 |
Meer nieuws
-
04 juli 2025
RUG reikt verschillende prijzen uit tijdens Ceremony of Merits
De RUG heeft verschillende prijzen uitgereikt aan excellente onderzoekers en studenten tijdens de Ceremony of Merits op 4 juli 2025.
-
02 juli 2025
Relinde Weil herbenoemd als lid van Raad van Toezicht RUG
Het heeft de Minister behaagd Relinde Weil te benoemen voor een tweede termijn als lid van de Raad van Toezicht RUG.