Preclinical PET imaging of antibody therapies for cancer
Promotie: | Mw. L.N. (Linda) Broer |
Wanneer: | 28 augustus 2023 |
Aanvang: | 14:30 |
Promotors: | prof. dr. M.N. (Marjolijn) Lub-de Hooge, prof. dr. E.G.E. (Elisabeth) de Vries |
Waar: | Academiegebouw RUG |
Faculteit: | Medische Wetenschappen / UMCG |

Preklinische PET-beeldvorming van antilichaamtherapieën voor kanker
Monoclonale antilichamen zijn belangrijke geneesmiddelen voor de behandeling van patiënten met kanker en worden bij meerdere tumorsoorten toegepast. Onder de antilichamen spelen de immuuncheckpointremmers nu een duidelijke rol door het immuunsysteem te activeren tegen kankercellen. Antilichamen kunnen ook worden geladen met een cytotoxische of radioactieve lading.
Bestuderen van antilichaamgedrag
Zoals bij elke therapie, reageren niet alle patiënten op behandeling met een monoclonaal antilichaam. Het kan helpen om het gedrag van deze antilichamen over het hele lichaam te begrijpen. Door middel van PET-beeldvorming kan de verdeling van antilichamen in het lichaam non-invasief in beeld gebracht worden. Dit onderzoek is gericht op monoclonale antilichamen in de oncologie. Het doel is het bestuderen van antilichaamgedrag zoals verdeling, tumoropname en interacties met het lichaam.
Beschikbaarheid van monoclonale antilichamen beperkt door hoge prijzen
Wereldwijd is de beschikbaarheid van monoclonale antilichamen beperkt door hun hoge prijzen. De beschikbaarheid en het gebruik van monoklonale antilichamen biosimilars (vergelijkbare kopieën van al goedgekeurde originelen) zouden de kosten voor gezondheidszorg van deze dure geneesmiddelen kunnen drukken. Zo zouden deze kankerbehandelingen toegankelijker kunnen worden voor alle patiënten die daar baat bij hebben. Daarom is er gekeken naar het identificeren van aspecten die de beschikbaarheid van biosimilars bepalen.