Objectification in the leader-follower relationship
Promotie: | J. (Terrence) Zhang, MSc |
Wanneer: | 12 september 2025 |
Aanvang: | 09:00 |
Promotor: | prof. dr. O. (Onne) Janssen |
Copromotor: | S. (Stefan) Berger, Dr |
Waar: | Academiegebouw RUG / Studenten Informatie & Administratie |
Faculteit: | Economie en Bedrijfskunde |

Objectificatie op het werk - de relatie tussen leiders en volgersHet proefschrift van Jinghao Zhang kijkt naar objectificatie, de ervaring van het gevoel als een hulpmiddel op het werk te worden behandeld in plaats van als een volledig mens. Zhang richt zich op de manier waarop dit gebeurt in de relatie tussen leiders en de mensen die zij aansturen. Het centrale idee is dat leiders werknemers kunnen objectificeren in het nastreven van prestatiedoelen.
Het proefschrift is gebaseerd op drie working papers. Het eerste paper laat zien dat wanneer leiders onder druk staan om resultaten te leveren, zij werknemers meer als een middel tot een doel kunnen behandelen. Sommige leiders richten zich alleen op prestaties, terwijl anderen emotioneel afstandelijk worden en de behoeften van werknemers negeren.
Het tweede paper stelt vast dat wanneer CEO’s passie voor werk promoten als iets dat iedereen zou moeten hebben, dit onbedoelde gevolgen kan hebben. Managers kunnen gaan geloven dat het zwaar pushen van werknemers gerechtvaardigd is, zolang het de prestatiedoelen dient.
Het derde paper onderzoekt hoe werknemers het gedrag van hun leider interpreteren. Zelfs als een leider sterk taakgericht is, voelen werknemers zich niet geobjectiveerd als de leider ook zorg en respect toont. Maar wanneer leiders zich alleen op taken richten, voelen werknemers zich vaak gebruikt.
Het werk van Zhang benadrukt objectificatie als een veelvoorkomende ervaring op de werkplek. Zijn proefschrift laat het belang zien van het met zorg behandelen van werknemers, zelfs in omgevingen met hoge druk. Menselijk leiderschap is niet alleen een ethische keuze, maar essentieel voor een gezonde en effectieve werkplek.