Skip to ContentSkip to Navigation
Over ons Actueel Evenementen Promoties

Thermal ablation of liver tumours

Steps for further improvement
Promotie:dr. S.J.S. Ruiter
Wanneer:10 juli 2023
Aanvang:16:15
Promotor:dr. K.P. de Jong
Copromotor:dr. R.J. de Haas
Waar:Academiegebouw RUG
Faculteit:Medische Wetenschappen / UMCG
Thermal ablation of liver tumours

Thermale ablatie van levertumoren

Thermale ablatie is een behandeling voor levertumoren waarbij een naald in de tumor geprikt wordten door middel van verhitting vernietigd wordt. Deze behandeling kan toegepast worden als alternatief voor een operatie waarbij een deel van de lever met daarin de tumor wordt verwijderd.De voordelen van ablatie zijn het weefselsparende aspect, de lage kans op complicaties en kortdurende ziekenhuisopname. Vanwege deze voordelen is het de vraag of ablatie als eerstekeuzebehandeling toegepast kan worden voor kleine levertumoren.

In zijn proefschrift heeft Ruiter een multicenteronderzoek verricht, waarbij ablatie en resectie vergeleken werden als behandeling voor colorectale levermetastasen. Hierbij werd geen significant verschil in overlevingsuitkomst gevonden, maar minder complicaties bij ablatie dan bij resectie.Daarnaast laat Ruiter in zijn proefschrift zien dat ablatie ook een effectieve en herhaalbare behandeling is voor primaire levercelkanker. Om een technisch succesvolle ablatie uit te voeren moetde ablatieholte de gehele tumor omvatten inclusief een veiligheidsmarge rondom. De resultaten van dit proefschrift bevestigen dat de grootte van de ablatieholte uitermate slecht voorspelbaar is op basis van alleen de toegediende energie. Daarnaast werd geavanceerde 3D-software toegepast om ablatiemarges te analyseren. De diameter van de tumor en de 3D-gemeten marge werden als belangrijkste voorspellende factoren gevonden voor het optreden van een randrecidief.

Ten slotte werd onderzoek verricht naar de toepassing van een robotarm voor naaldpositionering bij levertumorablatie. Daarbij is gebleken dat de naald altijd in één keer op juiste positie geplaatst werd met behulp van de robotarm, terwijl er bij het prikken met de hand gemiddeld twee pogingen nodig waren.

CV Simeon Ruiter

Simeon Ruiter (1991) studeerde Technische Geneeskunde aan de Universiteit Twente. Daarna werd hij werkzaam als onderzoeker en verrichte hij promotieonderzoek bij de afdeling Hepato-Pancreato-Biliaire Chirurgie en Levertransplantatie in het Universitair Medisch Centrum Groningen, waar hij inmiddels als staflid werkzaam is. De titel van zijn proefschrift luidt: Thermal ablation of liver tumours. Steps for further improvement.