What else could progressive city-makers hope for?
Promotie: | M.M.I.M. (Mohamed) Saleh |
Wanneer: | 02 december 2024 |
Aanvang: | 09:00 |
Promotor: | prof. dr. G. de Roo |
Copromotor: | dr. W.S. (Ward) Rauws |
Waar: | Academiegebouw RUG |
Faculteit: | Ruimtelijke Wetenschappen |

Actiegerichte hoop voor inclusieve stedelijke alternatieven
Stel je een stad voor waarin hoop niet gaat over het verlangen naar een betere of ideale toekomst, maar over het actief cultiveren van die toekomst in het hier en nu. Dit proefschrift onderzoekt ‘actiegerichte hoop’ als een praktische, optimistische benadering voor stadsmakers, die hen aanmoedigt om samen te werken met informele burgerinitiatieven—in het bijzonder met hen die aan de zijlijn staan.
In plaats van te streven naar een ideale oplossing voor stedelijke ongelijkheid in de verre toekomst, laat dit onderzoek van Mohamed Saleh zien hoe verandering kan beginnen in alledaagse momenten. Op basis van onderzoek in Caïro, Alexandrië en Groningen toont dit proefschrift hoe burgerinitiatieven, zoals spontane bijeenkomsten, informele straatverkoop en lokale protesten, praktische inzichten bieden in wat inclusieve stedelijke alternatieven kunnen zijn. Om deze alternatieven te versterken, biedt actiegerichte hoop aanbevelingen voor progressieve stadsmakers.
Zij worden aangemoedigd om ‘soft space’ te creëren in stedelijke omgevingen—open, flexibele openbare plekken voor experimenten, dialogen en gezamenlijke evenementen die een podium bieden aan gemarginaliseerde stemmen, waar ze hun collectieve inzet om hun stad te verbeteren. Daarnaast pleit het onderzoek voor een versterken van onderwijs over stedelijk ontwerp en beleid door toekomstige stadsmakers te trainen in co-creatieve methoden die de waarden en ervaringen van gemeenschappen centraal stellen.
Deze verschuiving—van werken ‘voor’ naar werken ‘met’ informele initiatieven— stelt stadsmakers in staat om subtiele maar impactvolle tekenen van inclusieve stedelijke verandering te stimuleren. Een actiegerichte lezing van hoop stelt stadsmakers en gemeenschappen in staat om samen vorm te geven nieuwe richtingen voor actie in het hier en nu.