Skip to ContentSkip to Navigation
Research ENTEG

Archief agenda ENTEG

ENTEG day 2021 - will be postponed!!
When:Th 02-12-2021 09:00 - 18:00
Where:Biotoop, Haren
defence W. Yao: "Guiding vector fields for robot motion control: theory and applications
When:Fr 08-10-2021 12:45 - 13:45
Where:Academy Building
defence "N.P.K. Chan: "Securing and maneuvering heterogeneous mobile robot formations
When:Fr 09-07-2021 14:30 - 15:30
Where:Academy Building (online)
defence L.M. Chen: "Angle Rigidity Graph Theory and Multi-agent Formations"
When:Fr 21-05-2021 09:00 - 10:00
Where:Academy Building (online)
defence D. Peng: "Computer-aided ionic liquids design for separation processes"
When:Mo 17-05-2021 12:45 - 13:00
Where:Academy Building (online)
defence M. Jeeninga: "DC power flow feasibility for constant-power loads"
When:Fr 30-04-2021 16:15 - 17:15
Where:Academy Building (online)
ENTEG guest seminar by Prof Alexander Shapeev entitled: "Machine-learning interatomic potentials as a reliable computational tool"
When:Fr 23-04-2021 14:30 - 16:00
Where:online, link: http://meet.google.com/wfc-hkgi-jxr
defence C. Cenedese: "Multi-agent network games with applications in smart electric mobility"
When:Fr 16-04-2021 11:00 - 12:00
Where:Academy Building (online)
seminar on Machine learned interatomic potentials
When:Fr 19-03-2021 14:00 - 15:00
Where:Participate via Google Meet: http://meet.google.com/tep-nsjf-tdn
ENTEG PhD meeting Thursday 4 March 2021
When:Th 04-03-2021 13:00 - 17:30
Where:Online: https://eu.bbcollab.com/guest/cc8be72ab67145babadc48b6e2e6794e
defence A. Silani: "Distributed control, optimization, coordination of smart microgrids"
When:Fr 19-02-2021 11:00 - 12:00
Where:Academy Building (online)
defence R.Tri Cahyono: "Discrete-event control and optimization of container terminal operations""
When:Fr 12-02-2021 16:15 - 17:15
Where:Academy Builiding (online)
defence H.J. van Waarde: "From data and structure to models and controllers"
When:Fr 20-11-2020 12:45 - 14:00
Where:Academy Builing
defence J. Li: "Kinetics and thermodynamics of thermally reversible polymers"
When:Fr 06-11-2020 12:45 - 13:45
Where:Academy Builiding
Jayawardana in TechTalks050
When:Mo 19-10-2020 20:00 - 22:00
Where:Forum Groningen
defence A.L.O. Gänssle: "The versatile mode of action of glycogen branching enzymes"
When:Fr 16-10-2020 12:45 - 13:45
Where:Academy Builiding
Expert workshop on Hydrotreatment of Bio-Liquids
When:Th 15-10-2020 14:00 - 17:30
Where:Online (Please use this link: http://www.eventbrite.co.uk/e/120173126055 for more information and registration)
defence X.Xi: "Chemo-catalytic synthesis of biobased higher alcohols"
When:Mo 05-10-2020 16:15 - 17:15
Where:Academy Builing
defense T. Mokabber: "Electrochemically deposited antimicrobial hydroxyapatite coatings"
When:Fr 02-10-2020 11:00 - 12:00
Where:Academy building
defence L. He: "Catalytic methane combustion in microreactors"
When:Fr 04-09-2020 11:00 - 12:00
Where:Academy Builing
ENTEG Seminar
When:Th 09-07-2020 12:00 - 13:00
Where:Yet to be decided
defense R.M. Abdilla-Santes: "Alternative sugar sources for biobased chemicals"
When:Fr 26-06-2020 12:45 - 13:45
Where:Aula Academy Building
defense Y. Kapitaniuk: "Motion control algorithms for mobile vehicles and marine crafts"
When:Fr 29-05-2020 12:45 - 13:45
Where:Aula Academy Building
defense Y.H. Tao: "Synthesis of enhanced catalytic materials in supercritical CO2"
When:Tu 26-05-2020 09:00 - 10:00
Where:Aula Academy Building
Defense Monique Bernardes Figueiredo; Valorization strategies for pyrolytic lignin
When:Fr 17-01-2020 14:30 - 15:30
Where:Aula Academy building
Defense Yuzhen Qin; Distributed coordination and partial synchronization in complex networks
When:Fr 06-12-2019 14:30 - 15:30
Where:Aula Academy building
ENTEG Seminar by Dr. R.K. Bose
When:Th 05-12-2019
Where:5114.0043
ENTEG Autumn meeting November 2019
When:Tu 05-11-2019 08:30 - 18:00
Where:Biotoop, Haren
Defense: Mingming Shi: Coordination networks under noisy measurements and sensor biases
When:Fr 25-10-2019 12:45 - 13:45
Where:Aula Academy Building
ENTEG Guest Seminar by Mr. Leonardo Stella
When:Th 03-10-2019 16:00 - 17:00
Where:5114.0043, Nijenborgh 4
ENTEG Seminar by prof. dr. ir. H.J. Heeres
When:Th 26-09-2019
Where:5173.0055, Linnaeusborg
ENTEG Guest Seminar by Dr. Robin White
When:We 24-07-2019 14:00 - 15:00
Where:5111.0080, Nijenborgh 4
Defense Tobias van Damme; Thermal-aware job scheduling in data centers An optimization approach
When:Fr 12-07-2019 11:00 - 12:00
Where:Aula Academy Building
ENTEG Guest Seminar by Prof Franco Blanchini
When:Fr 21-06-2019 12:00 - 13:00
Where:5114.0043, Nijenborgh 4
Defense X. Zhang: The diversity of glycogen branching enzymes in microbes
When:Mo 17-06-2019 12:45 - 13:45
Where:Aula Academy Building
Defense D.C. Elliott: Catalytic hydroprocessing of bio-oils of different types
When:Fr 31-05-2019 14:30 - 15:30
Where:Aula Academy Building
Symposium on new insight in biomass liquefaction using thermochemical approaches
When:Fr 31-05-2019 09:00 - 14:30
Where:Van Swinderen Huys, Oude Boteringestraat 19, 9712 GC Groningen
Defense Z. Tang: Multifunctional catalytic systems for the conversion of glycerol to lactates
When:Tu 21-05-2019 11:00 - 12:00
Where:Aula Academy Building
Defense: Huatang Cao: Self-adaptive and self-healing nanocomposite tribocoatings
When:Mo 25-03-2019 11:00 - 12:00
Where:Aula Academy Building
Professor Bayu Jayawardhana keynote speaker at Strategy platform SMART INDUSTRIES
From:We 13-03-2019
Until:Th 14-03-2019
Where:Lumen hotel & events Zwolle
ENTEG seminar by Prof Francesco Picchioni and Prof A. Gotsison
When:Th 24-01-2019 12:00 - 13:00
Where:5111.0080
Defense T.W. Stegink: Energy-based analysis and control of power networks and markets
When:Fr 07-12-2018 12:45 - 13:45
Where:Aula Academy Building
Defense Danial Senejohnny: Resilience of coordination networks: data availability and integrity
When:Fr 30-11-2018 11:00 - 12:00
Where:Aula Academy Building
ENTEG SEMINAR by Prof. D. Bauso: "Game Theory with Engineering Applications"
When:Th 22-11-2018 12:00 - 13:00
Where:Nijenborgh 4, Room: 5111.0080
Defense Y. Fan: Controlled synthesis of starch-based branched polymers
When:Fr 16-11-2018 09:00 - 10:00
Where:Aula Academy Building
Defense X. Bai: Cooperative Task Assignment for Multiple Vehicles
When:Mo 12-11-2018 12:45 - 13:45
Where:Aula Academy Building
ENTEG Autumn meeting and registration form
When:Th 08-11-2018 09:00 - 18:00
Where:Biotoop, vleugel F, Haren
Defense L. Lu: Nanostructured graphene. Forms, synthesis, properties and applications
When:Fr 26-10-2018 09:00 - 10:00
Where:Aula Academy Building
defense P.D. Druetta: "Numerical Simulation of Chemical EOR Processes"
When:Fr 19-10-2018 11:00 - 12:00
Where:Aula Academy Building
defense S. Susanti: "Enantioselective liquid-liquid extraction in microreactors"
When:Tu 11-09-2018 09:00 - 10:00
Where:Aula Academy Building
defense Eric Weitenberg: "Control of electrical networks: robustness and power sharing"
When:Tu 10-07-2018 11:00 - 12:00
Where:Aula Academy Building
defense Delicia Yunita Rahman: "Photopigments and functional carbohydrates from Cyanidiales"
When:Mo 09-07-2018 16:15 - 17:00
Where:Aula Academy Building
defense Hadi Taghvafard: "Modeling, analysis, and control of biological oscillators"
When:Fr 22-06-2018 14:30 - 15:30
Where:Aula Academy Building
ENTEG seminar by Peter Deuss
When:Th 17-05-2018 12:00 - 13:00
Where:room: 5111.0080
ENTEG seminar by Paul de Wild
When:Th 08-03-2018 12:00 - 13:00
Where:room 5161.0253
ENTEG seminar by Dr Idoia Hita: "Lignin depolymerization for sustainable chemicals"
When:Th 18-01-2018 12:00 - 13:00
Where:room 5111.0080
defense A.J. Kumalaputri: "Valorization of biobased alcohols using catalytic technology"
When:Fr 22-12-2017 14:30 - 15:30
Where:Aula Academy Building, Broerstraat 5 Groningen
defense Frank van Mastrigt: "Synthesis of Novel Branched Polymers for Enhanced Oil Recovery"
When:Fr 15-12-2017 09:00 - 10:00
Where:Aula, Academy Building
defense Tan-Soetedjo: "Biobased furanics from sugars"
When:Fr 08-12-2017 09:00 - 10:00
Where:Aula Academy Building, Broerstraat 5 Groningen
Supercollege Smart Manufacturing
When:Tu 10-10-2017 16:00 - 18:00
Where:room 105 Bernoulliborg
defense Tjardo Scholten: "Control of flow networks with constraints and optimality conditions"
When:Fr 06-10-2017 14:30 - 15:30
Where:Aula Academy Building, Broerstraat 5 Groningen
defense Sebastian Trip: "Distributed control of power networks. Passivity, optimality and energy functions"
When:Fr 06-10-2017 11:00 - 12:00
Where:Aula Academy Building, Broerstraat 5 Groningen
defense Soheil Solhjoo: "Nanotribology investigations with classical molecular dynamics"
When:Fr 14-07-2017 11:00 - 12:00
Where:Aula Academy Building
ENTEG seminar by Prof M. van Duin
When:Th 06-07-2017 12:00 - 13:00
Where:Nijenborgh 4, room 5111.0080
defense Pouria Ramazi: Convergence Analysis and Control of Evolutionary Matrix-Game Dynamics
When:Fr 21-04-2017 12:45 - 13:45
Where:Aula Academy Building
defense M. Ilmi: "Enzymatic biodiesel synthesis using novel process intensification principles"
When:Fr 24-03-2017 16:15 - 17:15
Where:Aula, Academy Building, Broerstraat 5 Groningen
ENTEG seminar by Prof Ming Cao
When:We 11-01-2017 12:00 - 13:00
Where:room 5114.0043
ENTEG seminar by Prof G.J.W. Euverink, entitled: "CADOS"
When:Th 01-12-2016 12:00 - 13:00
Where:5161.0105
Engineering Centre Kick-off meeting
When:Tu 25-10-2016 10:00 - 15:30
Where:Academy Building (Broerstraat 5, Groningen)
Defense Desti Alkano: Two-layer distributed optimal control for energy system integration
When:Fr 09-09-2016 12:45 - 13:45
Where:Aula Academy Building