Skip to ContentSkip to Navigation
founded in 1614  -  top 100 university
Over ons Actueel Evenementen Promoties

Overcoming challenges in predictive biomarker assessment in breast and head & neck cancer

with a special focus on PD-L1 and HER2
Promotie:Mw. M.A. (Maaike-Anna) HempeniusWanneer:15 juni 2026 Aanvang:16:15Promotor:prof. dr. S.M. (Stefan) WillemsCopromotor:B. (Bert) van der VegtWaar:Academiegebouw RUGFaculteit:Medische Wetenschappen / UMCG
Overcoming challenges in predictive biomarker assessment in breast
and head & neck cancer

Het overwinnen van uitdagingen bij de beoordeling van voorspellende biomarkers bij borst- en hoofd-halskanker

Dit proefschrift van Maaike-Anna Hempenius richt zich op het verbeteren van de selectie van patiënten voor nieuwe kankertherapieën door het optimaliseren van de beoordeling van voorspellende biomarkers in de pathologie. De focus ligt op twee belangrijke biomarkers in borst- en hoofd-hals kanker: PD-L1 en HER2.  Deze biomarkers worden meestal bepaald met immunohistochemie (IHC), een techniek waarbij eiwitten in tumorweefsel zichtbaar worden gemaakt.

In dit proefschrift werd onderzocht hoe betrouwbaar deze tests zijn in de dagelijkse diagnostische praktijk en in hoeverre verschillen tussen laboratoria en testmethoden kunnen leiden tot variatie in resultaten. Uit landelijke analyses bleek dat PD-L1 testen borst- en hoofd-halskanker in Nederland grotendeels volgens richtlijnen worden uitgevoerd, maar dat er aanzienlijke variatie bestaat tussen laboratoria in het percentage tumoren dat als positief wordt gerapporteerd. Dit kan gevolgen hebben voor de selectie van patiënten voor immunotherapie.

Daarnaast werden verschillende PD-L1- en HER2-testmethoden met elkaar vergeleken. Deze studies toonden aan dat verschillende IHC assays en antilichamen een verschillende sensitiviteit hebben, waardoor patiënten mogelijk verschillend worden geclassificeerd afhankelijk van de gebruikte test. Met name bij patiënten met tumoren met een (erg) lage expressie van HER2 werden duidelijke verschillen gevonden tussen testen. Dit kan leiden tot verschillen in de selectie van patiënten voor doelgerichte therapie.

Tot slot laat dit proefschrift zien dat nieuwe benaderingen, zoals kwantitatieve IHC-calibrators en digitale beeldanalyse, kunnen bijdragen aan een meer gestandaardiseerde en objectieve beoordeling van biomarkers. Verbeterde standaardisatie van biomarkerdiagnostiek is essentieel om ervoor te zorgen dat patiënten de meest passende behandeling kunnen krijgen.

View this page in: English