Skip to ContentSkip to Navigation
Science LinXOnderdeel van Rijksuniversiteit Groningen
Science LinX
Science LinX Nieuws & verhalen

Volledige maansverduistering op 7 september

02 september 2025

Op 7 september 2025 vindt er een totale maansverduistering plaats, met het maximum van de verduistering om 20:12u, vrijwel op het moment van opkomst. Omdat dat ook ongeveer de tijd is dat de zon onder gaat, zal de maansverduistering niet heel gemakkelijk te zien zijn. Lees hier wat je van moment tot moment kunt verwachten, en wat je kunt doen om het verschijnsel zo goed mogelijk waar te nemen. 

decoratieve afbeelding
Een maansverduistering | Theo Jurriens

De maansverduistering in tijdstippen

  • 20:12u: de maan is volledig verduisterd, en verschijnt ook ongeveer rond die tijd boven de horizon. De zon is dan net vier minuten onder.

  • 20:55u: de totaliteitsfase van de maansverduistering eindigt. Rond die tijd zal het waarschijnlijk donker genoeg zijn om het goed te kunnen zien. Met een flinke portie geluk zie je dan een bloedrode maan laag boven de horizon. 

  • 21:30u: het zal rond dit tijdstip goed donker zijn, maar de maansverduistering is dan al bijna afgelopen. Om 21:58 is de verduistering in de kernschaduw voorbij. 

Waar en hoe zie je dit verschijnsel het best? 

De maan staat op zondag 7 september laag in het oosten: aan het einde van de verduistering staat de maan nog geen 15 graden boven de horizon. Dat is laag, dus het is belangrijk dat er geen bebouwing in de weg staat om het goed te kunnen zien. Daarnaast is de schemering een belemmerende factor. Een verrekijker kan handig zijn om het verschijnsel beter te kunnen waarnemen. 

decoratieve afbeelding
Een maansverduistering vastgelegd door onze sterrenkundige Theo Jurriens

Foto’s maken van de maansverduistering? 

Het fotografisch vastleggen van de verduistering is een leuke uitdaging, gebruik een lens van minimaal 200 tot 300 mm en gebruik voor de automatische belichting de zogenoemde spotmeting. Veel fotocamera’s vinden scherpstellen in het donker lastig, stel van tevoren scherp aan de hand van een object ver aan de horizon. Succes!

De eerstvolgende totale maansverduistering in Nederland is op Oudjaarsavond 31 december 2028.

Laatst gewijzigd:02 september 2025 11:03
Deel dit Facebook LinkedIn

Meer nieuws