Predicting and improving individual long-term outcome in patients with diabetes and nephropathy: determinants of response to RAAS inhibition
Promotie: dhr. F.A. Holtkamp, 14.30 uur, Aula Academiegebouw, Broerstraat 5, Groningen
Proefschrift: Predicting and improving individual long-term outcome in patients with diabetes and nephropathy: determinants of response to RAAS inhibition
Promotor(s): prof.dr. P.A. de Graeff, prof.dr. D. de Zeeuw
Faculteit: Medische Wetenschappen
Nader inzicht in effecten bloeddrukverlagers bij diabetes en nierziekte
Patiënten met diabetes type 2 en nierziekten krijgen vaak bloeddrukverlagers (waaronder angiotensine receptor blokkers; ARB’s) voorgeschreven. Het tijdig voorspellen van het effect van deze middelen kan helpen de therapie te verbeteren. Frank Holtkamp verrichtte onderzoek op dit terrein. Het levert inzichten op waarmee de behandeling met ARB’s beter op de individuele patiënt kan worden afgestemd.
Om complicaties op de lange termijn te voorkomen, moet behandeling met ARB’s niet alleen gericht zijn op bloeddrukverlaging, maar ook op vermindering van eiwituitscheiding in de urine, zo stelt Holtkamp vast. Na de start van de behandeling met ARB’s kan de nierfunctie van de patiënt verminderen. Dit is een voorspeller voor de werkzaamheid en hoeft daarom geen aanleiding te zijn om de dosis te verlagen, of te stoppen met de behandeling, concludeert de promovendus. Overigens moet dan wel zeker zijn dat de verminderde nierfunctie is toe te schrijven aan de start van de behandeling. Een mogelijke bijwerking van behandeling met ARB’s is een verhoogde kaliumspiegel in het bloed. Dit geeft op lange termijn een risico op hart- en vaatziekten, dus hier moet goed op worden toegezien.
Tot slot blijkt dat het risico op beschadiging van de nieren en het hart- en vaatstelsel afneemt, wanneer de patiënt tijdens de behandeling met ARB’s zijn zoutinname vermindert.
Frank Holtkamp (Emmen, 1974) studeerde farmacie aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij verrichtte zijn onderzoek bij de afdeling Klinische Farmacologie van het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG). Het onderzoek werd mede gefinancierd door het College ter Beoordeling van Geneesmiddelen, waar Holtkamp werkt.
Laatst gewijzigd: | 13 maart 2020 01:12 |
Meer nieuws
-
08 mei 2025
KNAW benoemt drie hoogleraren RUG/UMCG tot nieuw lid
Hoogleraren Jingyuan Fu, Lisa Herzog en Helga de Valk van de RUG zijn door de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (KNAW) benoemd tot lid.
-
06 mei 2025
Wetenschap Werkt | Bewegend leren maakt kinderen vaardiger
Door basisschoolkinderen bewegend taal en rekenen te leren verbetert hun aandacht en taakgerichtheid. Door drie keer per week een half uur de lesstof springend en joggend tot zich te nemen gaan de resultaten op toetsen erop vooruit. Dit was de...
-
14 april 2025
12 Marie Sklodowska Curie Doctoral Networks voor de Rijksuniversiteit Groningen
De Rijksuniversiteit Groningen heeft zeer goede resultaten behaald in de laatste ronde van Marie Sklodowska Curie Doctoraatsnetwerken.