Application of cone beam computed tomography in 3D cephalometry
Promotie: dhr. J. Damstra, 14.45 uur, Aula Academiegebouw, Broerstraat 5, Groningen
Proefschrift: Application of cone beam computed tomography in 3D cephalometry
Promotor(s): prof.dr. Y. Ren
Faculteit: Medische Wetenschappen
Beperkingen en valkuilen van CBCT
Cone beam computed tomography (CBCT) is een medisch beeldvormende techniek die een steeds grotere rol krijg in de orthodontie en kaakchirurgie. De afgelopen tien jaar heeft de techniek zich snel ontwikkeld. Tijdens een CBCT-scan draait een scanner rond het hoofd van de patiënt en maakt met röntgenstraling tot zo’n 600 opnamen. Met behulp van geavanceerde software wordt een gedetailleerde driedimensionale afbeelding van de schedel samengesteld.
Janalt Damstra onderzocht de beperkingen en valkuilen van CBCT als diagnostisch hulpmiddel. Hij stelt onder meer vast dat het verhogen van de resolutie van de 3D-afbeelding van 0.40 naar 0.25 mm per voxel de nauwkeurigheid van de metingen niet vergroot, en dat CBCT-afbeeldingen de kaak nauwkeuriger weergeven en beter bruikbaar zijn dan zogenoemde PA cephalometrie. Damstra concludeert dat CBCT een waardevol hulpmiddel is voor patiënt-management, maar niet de ultieme oplossing. Tot slot waarschuwt hij clinici voor enkele ethische en juridische verantwoordelijkheden die het gebruik van CBCT met zich meebrengt.
Janalt Damstra (Zuid-Afrika, 1973) studeerde tandheelkunde in Pretoria en Stellenbosch. Hij verrichtte zijn onderzoek aan de afdeling Orthodontie van het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG).
Laatst gewijzigd: | 13 maart 2020 01:11 |
Meer nieuws
-
04 juli 2025
RUG reikt verschillende prijzen uit tijdens Ceremony of Merits
De RUG heeft verschillende prijzen uitgereikt aan excellente onderzoekers en studenten tijdens de Ceremony of Merits op 4 juli 2025.
-
02 juli 2025
Relinde Weil herbenoemd als lid van Raad van Toezicht RUG
Het heeft de Minister behaagd Relinde Weil te benoemen voor een tweede termijn als lid van de Raad van Toezicht RUG.