Optical spectroscopy of interstellar and circumstellar molecules. A combined laboratory and observational study
Promotie: mw. N. Wehres, 16.15 uur, Academiegebouw, Broerstraat 5, Groningen
Proefschrift: Optical spectroscopy of interstellar and circumstellar molecules. A combined laboratory and observational study.
Promotor(s): prof.dr. A.G.G.M. Tielens, prof. H.V.J. Linnartz
Faculteit: Wiskunde en Natuurwetenschappen
Nieuwe technieken voor onderzoek aan instabiele moleculen in de ruimte
In haar proefschrift beschrijft Nadine Wehres onderzoek aan inter- en circumstellaire moleculen door laboratorium en astronomische data te vergelijken met gegevens die in het laboratorium zijn verkregen. De nadruk ligt daarbij op niet stabiele moleculen.
Geavanceerde spectroscopische technieken, zoals tijdsopgeloste fluorescentie en cavity ring-down spectroscopie, zijn gebruikt om spectra te verkrijgen van C9H3 en HC7H in supersonisch expanderend plasma. Dergelijke koolstofketens worden gezien als mogelijke dragers van de diffuse interstellaire banden. Daarnaast zijn fluorescentie spectra gemeten en vergeleken met emissie spectra die zijn waargenomen met de New Technology Telescope in de Red Rectangle planetaire nevel. De toekenning van astronomische data, gebruikmakend van laboratoriumgegevens, levert snapshots op van een actieve chemie in de ruimte.
Nadine Wehres (Duitsland, 1979) studeerde scheikunde aan de Heinrich Heine University in Düsseldorf. Het onderzoek werd uitgevoerd aan het Kapteyn Instituut voor Sterrenkunde van de RUG en bij het Sackler Laboratorium voor Astrofysica (Sterrewacht Leiden) en het Laser Centrum VU. Financiering kwam van het Marie Curie FP6 Network 'The Molcular Universe'. Wehres gaat door met het onderzoek als postdoc aan de University of Colorado.
Laatst gewijzigd: | 13 maart 2020 01:11 |
Meer nieuws
-
14 juli 2025
ERC Proof of Concept grant voor Kottapalli en Covi
Professoren Ajay Kottapalli en Erika Covi hebben allebei een Proof of Concept grant ontvangen van de European Research Council (ERC).
-
10 juli 2025
Nationale Wetenschapsagenda subsidie voor nanomedicine onderzoek
Prof. Dr. Anna Salvati, Dr. Christoffer Åberg en Prof. Dr. Siewert-Jan Marrink ontvangen een Nationale Wetenschapsagenda financiering om met het NanoMedNL consortium levensreddende medicijnen op basis van nanotechnologie verder te ontwikkelen.
-
10 juli 2025
Nationale Wetenschapsagenda subsidie voor circulaire biogebaseerde materialen
Prof. dr. Anastasiia Krushynska ontvangt een Nationale Wetenschapsagenda (NWA) subsidie van EUR 600.000 om innovatieve technologieën te helpen ontwikkelen voor het omzetten van laagwaardig organisch afval in duurzame, recyclebare materialen.