Signal-driven sound processing for uncontrolled environments
Promotie: dhr. J.D. Krijnders, 13.15 uur, Academiegebouw, Broerstraat 5, Groningen
Proefschrift: Signal-driven sound processing for uncontrolled environments
Promotor(s): prof.dr. L.R.B. Schomaker
Faculteit: Wiskunde en Natuurwetenschappen
Geluidsherkenning beter afgestemd op de praktijk
Apparatuur voor het automatisch herkennen van geluid wordt steeds vaker in de praktijk toegepast in plaats van in het laboratorium, en dat betekent dat er meer dan één bron aanwezig kan zijn. Dirkjan Krijnders ontwikkelde een methode voor automatische geluidsherkenning die daar rekening mee houdt. Hij neemt daarbij overigens aan dat het onwaarschijnlijk is dat meerdere bronnen op hetzelfde moment dezelfde frequentie produceren met vergelijkbare energie.
Krijnders testte de methode op een aantal nieuwe datasets, die zijn opgenomen zonder de omgeving te controleren. Een probleem bij dit soort datasets is om precies te weten welke geluiden er in voorkomen. Daarom liet hij ze eerst door mensen beluisteren, maar die bleken het niet altijd eens te zijn over wat ze hoorden. De kwaliteit van de voorgestelde methode voor automatische herkenning ligt in de buurt van de menselijke luisteraars.
Dirkjan Krijnders studeerde technische natuurkunde aan de Universiteit Twente. Het onderzoek werd uitgevoerd bij de afdeling Kunstmatige Intelligentie van de RUG. Krijnders werkt inmiddels bij het onderzoeksinstituut INCAS3 als postdoc.
Meer nieuws
-
16 oktober 2025
Duurzame batterijen als krachtbron voor de energietransitie
-
15 oktober 2025
Blaauw Sterrenwacht geopend tijdens Nacht van de Nacht