Skip to ContentSkip to Navigation

‘To boldly Geo where no one has gone before’

21 februari 2018

In een opvallend bol gebouw op de Zernike Campus, pal aan de grote vijver, huist het Centrum voor Informatietechnologie (CIT) van de Rijksuniversiteit Groningen. Op de begane grond is hét ruimtelijk expertisecentrum van de RUG gevestigd: de Geodienst. De afdeling bestaat ruim twee jaar en houdt zich als geotechnologie-startup bezig met onderzoeksondersteuning en -innovatie. Ondersteuning in de vorm van het aanbieden van geodata en Geografische Informatie Systemen-software (GIS), het geven van cursussen, het maken van analyses en kaarten en het oplossen van allerlei dataproblemen. De Geodienst staat ook voor innovatieve projecten met partners van binnen en buiten de universiteit. De meeste lezers zullen vooral het mooie kaartenwerk van de Geodienst wel eens gezien hebben. We spreken hierover met Govert Schoof (42), de enthousiaste, altijd bereikbare projectmanager uit Groningen. Eigenlijk heeft hij vakantie, maar het tekent zijn bevlogenheid.

Tekst: Jorien Bakker / afd. Communicatie RUG

Schoof: 'Medewerkers en studenten aan de RUG kunnen bij ons terecht voor al hun Geo- en GIS-gerelateerde vragen. Ons team heeft verstand van GIS-analyses, data, software, applicatieontwikkeling, visualisaties en - zoals we vooral tegen elkaar zeggen - goede koffie. We ondersteunen bij onderzoek en studie en voeren innovatieve projecten uit. En we helpen onderzoekers graag bij het schrijven van subsidieaanvragen, analyses van data en het geven van cursussen op maat. Om GIS-data binnen de RUG te delen, maken we gebruik van ArcGIS Online. Studenten, onderzoekers en medewerkers kunnen hierop heel eenvoudig inloggen met hun s- of p-nummer.'

Kaart met waardedaling per woning als gevolg van aardbevingen
Kaart met waardedaling per woning als gevolg van aardbevingen

Nerdy

Govert Schoof ondertekent al zijn e-mails steevast met ‘ to boldly Geo where no one has gone before’. Toch wel een echte nerd-uitspraak. Zie hij zichzelf ook zo? 'Ja, dat is wel mijn geuzennaam. Vroeger, voor het zeg maar cool was om een nerd te zijn, was ik al een beetje een nerd. Ik las sciencefictionboeken, speelde Dungeons and Dragons, Warhammer, en volgde Star Trek op de voet. Ik heb nog steeds een zwak voor geeks en underdogs. Dat merk je ook in ons team. Het is een veilige omgeving waar je mag zijn wie je bent en waar we samen heel wat af lachen. Daarnaast levert ieder teamlid natuurlijk topwerk af, iedere dag weer.'

De Geodienst is onlangs gestart met een Open Dataportaal om publiek beschikbare data te delen. Dit betreft zowel data van de universiteit als van partijen daarbuiten. Daarnaast werkt de Geodienst niet alleen in opdracht van RUG-faculteiten maar ook voor veel andere partijen. Hoe gaat dat in zijn werk? Schoof: 'Met zo’n zes medewerkers verwerken wij tussen de 100 en 200 calls per maand vanuit de verschillende faculteiten en daarnaast ook regelmatig vanuit de Hanzehogeschool. Onze analyses en gebruiksvriendelijke kaarten hebben in de afgelopen twee jaar tientallen wetenschappelijke publicaties versterkt. Denk aan publicaties op gebied van Healthy Ageing, energie, duurzaamheid, ecologie, geschiedenis, archeologie, 'disaster risk management' en nog veel meer.

Onze contacten met bedrijfsleven en overheid worden ook steeds intensiever. We introduceren Geo-informatie bij nieuwe bedrijven of leveren kennisintensief maatwerk voor gemeenten en waterschappen. Ook werken we regelmatig samen met mediabedrijven en bedrijven uit de Geo-sector. We zijn daarmee een heel relevante partner in de markt. Je merkt dat bedrijven echt zitten te wachten op universitaire kennis. Dat bijt onze wetenschapssupport overigens niet, maar levert juist een supergemotiveerd team en een hoog kennisniveau op. Dat is hard nodig als je álle universiteitsfaculteiten en hun domeinen wilt kunnen bedienen.'

Nieuwtjes

Soms lijkt het alsof de Geodienst het ene na het andere nieuwsbericht scoort voor de Rijksuniversiteit Groningen. Hoe zijn jullie zo succesvol geworden? Schoof: 'Het is heel gaaf om te zien dat onze data mooie nieuwtjes opleveren. Denk aan de beschikbaarheid van OV-fietsen, de kerkdichtheid in Nederland, en de overstromingrisicokaarten. Ik vind het een uitdaging om onze groep succesvol te maken. In het verleden is wel vaker geprobeerd een Geo-team op te zetten. Wij hebben nu blijkbaar de goede formule gevonden en daarbij ook een beetje mazzel gehad. Onze centrale plek binnen het CIT en de expertise die daar aanwezig is, helpt beslist daarbij. De Geodienst heeft inmiddels een goede naam in de academische wereld opgebouwd, maar er is nog ruimte voor meer interuniversitaire samenwerking. Dat komt omdat andere Geo-teams vaak onderzoeksgroepen zijn met heel specifieke expertise, terwijl wij het vak heel breed benaderen. We doen nu een NWO-groot project met de Vrije Universiteit en een Leverhulme project met Oxford. ‘Kon minder’ voor een groep die slechts een paar jaar bestaat. Maar we willen meer. Bij deze een open uitnodiging voor collega-universiteiten om mee te doen!'

Stemwegwijzer

Na de succesvolle pilot tijdens de Tweede Kamerverkiezingen van maart 2017 en de herindelingsverkiezingen daarna, werkt de Geodienst nu aan een update van de Stemwegwijzer voor de gemeenteraadsverkiezingen en het referendum van 2018. Op stemwegwijzer.nl kunnen kiezers de route naar het dichtstbijzijnde stembureau vinden op basis van hun eigen locatie of een gekozen locatie. Tevens maken Govert Schoof en zijn collega’s een update van een hoogwaardige open dataset met alle stemlokalen van Nederland. Schoof: 'We voorzien de locaties zoals vermeld op gemeentelijke websites van coördinaten en controleren ze aan de hand van de Basisregistratie Adressen en gebouwen. Zo zijn we er zeker van dat alle locaties kloppen en wordt een stem uitbrengen nog gemakkelijker.'

De eerste 150 gemeenten zijn inmiddels geüpdatet. De overige gemeenten worden aangevuld zodra meer gegevens bekend worden, en bij sommige gemeenten geldt dat ze nu niet meedoen. In de stad Groningen bijvoorbeeld, zijn de gemeenteraadsverkiezingen pas in november 2018 in verband met de herindeling met Ten Boer en Haren. 'Op geodienst.xyz/verkiezingen is onze voortgang te bekijken. We verwachten een week voor de gemeenteraadsverkiezingen (en het referendum) van 21 maart a.s. stemwegwijzer.nl helemaal compleet te hebben.'

Kaart met stembureau's gemaakt door de Geodienst
Kaart met stembureau's gemaakt door de Geodienst

Grenzen verleggen

Buiten dit stevige stoeien met Geo-informatie, mag Govert Schoof ook graag echt zijn grenzen verleggen. Hij doet namelijk aan boulderen. 'Ik ben een paar jaar geleden een nonprofit klimhal begonnen met drie vrienden. Helaas moest die even later plaats maken voor nieuwbouw. Twee vrienden zijn toen een commerciële variant (de Gropo) begonnen. Helemaal ontwikkeld volgens onze typische Groningse ondernemingsgeest en dus – al zeg ik het zelf -heel mooi geworden. Ik ben daar regelmatig te vinden. Maar liever nog ga ik boulderen in het buitenland. Wel altijd met m’n mobiele telefoon in de achterzak!'

Meer informatie

Govert Schoof aan het klimmen in Mallorca
Govert Schoof aan het klimmen in Mallorca
Laatst gewijzigd:22 februari 2018 15:17
printView this page in: English

Meer nieuws