Skip to ContentSkip to Navigation

‘Doe niet zo gay’, twee derde LHBTQ+ jongeren ervaart wekelijks micro-agressie

13 september 2022
Bron: Pexels

Hoewel openlijk geweld tegen LHBTQ+ers in de afgelopen jaren is afgenomen, heeft ongeveer twee derde op wekelijkse basis met micro-agressie te maken, zo blijk uit het promotieonderzoek van socioloog Wouter Kiekens.

Niet onschuldig

Micro-agressie is een subtiele vorm van agressie die onschuldig lijkt, maar dat absoluut niet is, zo stelt socioloog Wouter Kiekens. “Een voorbeeld is iets wat je stom vindt ‘gay’ noemen. Ook al zijn zulke opmerkingen vaak niet kwaad bedoeld, ze dragen wel bij aan negatieve stereotypes, want de onderliggende boodschap is dat gay zijn iets slechts is.”

In zijn proefschrift onderzocht Kiekens micro-agressie tegen Nederlandse LHBTQ+ jongeren. Samen met zijn collega’s liet hij 500 jongeren in de leeftijdsgroep van 16 tot 25 jaar een vragenlijst invullen. Maar liefst 64% van de deelnemers aan het onderzoek bleek op wekelijkse basis micro-agressie te ervaren. In totaal werden er 16 verschillende soorten micro-agressie genoemd. De meest voorkomende vormen waren met minder respect behandeld worden en homo- en transfoob taalgebruik.

Depressie en middelengebruik

Deze zorgwekkende cijfers helpen volgens Kiekens om beter te begrijpen waarom LHBTQI+ jongeren vaker depressief zijn en meer verdovende middelen als marihuana gebruiken dan hun heteroseksuele en cisgender leeftijdsgenoten. “Micro-agressie als kleine, vaak onbedoelde, vorm van homofobie draagt niet bij aan het psychisch welzijn van jongeren. Het is belangrijk dat we ons bewust zijn dat ook deze ‘subtiele’ vormen van agressie schadelijk kunnen zijn.”

Acceptatie

Cijfers van het Sociaal en Cultureel Planbureau lieten recent zien dat opvattingen over LHBTQ+ mensen in de afgelopen jaren positiever zijn geworden. Kiekens ziet deze ontwikkeling ook. “Je ziet het ook aan gay prides, die worden al lang niet meer alleen in de hoofdstad gehouden maar vinden in het hele land plaats. Dat is een mooie ontwikkeling.” Toch zijn we er nog lang niet, denkt de socioloog. “Zolang deze toegenomen acceptatie niet doorvloeit in ons gedrag zullen LHBTQ+ jongeren achtergesteld blijven.”

Wouter Kiekens promoveert op 19 september 2022 op zijn proefschrift ‘Sexual and Gender Minority Youth’s Mental Health and Substance Use: Disparities, Mechanisms, and Protective Factors’

Laatst gewijzigd:07 november 2022 13:24
View this page in: English

Meer nieuws

  • 16 juni 2025

    Wetenschap Werkt | Druk & Dwars

    Nogal wat kinderen vertonen energiek en eigenzinnig gedrag dat niet past bij de eisen van onze samenleving. Ouders, leerkrachten en pedagogisch medewerkers willen daarom graag handvatten om ermee om te gaan, zonder gelijk het hulpverleningscircuit...

  • 11 juni 2025

    Liekuut | Topsport is een verbinder én een waardevolle proeftuin

    Is topsport alleen leuk voor de mensen die het doen? Er gaat geld en aandacht naartoe, er zijn speciale regelingen voor studenten die topsport doen, kranten staan bol van het sportnieuws, maar wat levert het ons, als maatschappij, op?

  • 07 mei 2025

    Leerlingen onderzoeken geluid rondom scholen

    Psycholoog Kirsten van den Bosch weet het al langer: geluid is veel meer dan achtergrondruis. Nu krijgt ze de kans om dat grootschalig zichtbaar te maken.