Skip to ContentSkip to Navigation
Over ons Faculty of Science and Engineering Promoties

Selective modifications of unprotected carbohydrates for cross-linking in waterborne coatings

Promotie:Mw. S.C. (Sarina) Massmann
Wanneer:12 december 2023
Aanvang:16:15
Promotors:prof. dr. ir. A.J. (Adriaan J) Minnaard, W.R. (Wesley) Browne, Prof, prof. dr. M.D. (Martin) Witte
Waar:Academiegebouw RUG
Faculteit:Science and Engineering
Selective modifications of unprotected carbohydrates for
cross-linking in waterborne coatings

Watergedragen coatings door organische afvalstoffen aan elkaar te plakken

Coatings die houten of metalen oppervlakken moeten beschermen zijn vaak niets anders dan een beschermende laag gemaakt van plastic. Gelukkig eindigen ze niet op dezelfde manier in het afval als plastic wegwerpproducten – toch zijn ook zulke coatings niet goed voor het milieu. Alternatieven zijn vaak duur en moeilijk te produceren, maar wat als er al een goedkoper en groener alternatief was?

In haar promotieonderzoek werkte Sarina Massmann aan de ontwikkeling van watergedragen coatings. Coatings bevatten normaliter polymeren op basis van aardolie, maar het is ook mogelijk om polymeren te produceren op basis van plantaardige grondstoffen, en zelfs op basis van organische afvalgrondstoffen. De meeste van deze organische grondstoffen hebben gemeen dat ze zijn opgebouwd uit grote ketens van suikermoleculen, de zogenaamde polysacchariden. Deze polysacchariden zijn perfecte grondstoffen voor de productie van alternatieven voor plastic omdat ze al gepolymeriseerd zijn tot grote ketens en al bestaan uit een groot aantal functionaliteiten. Functionaliteiten zijn nodig om verdere chemische modificaties uit te voeren om de eigenschappen van de ketens te wijzigen.

Massmann werkte aan een methode om deze polysacchariden te voorzien van een soort 'handvat' om de ketens met elkaar te verbinden: in plaats van losse spaghettislierten vormen ze dan samen een soort lasagnebladen. Het resultaat is dat een wateroplosbaar materiaal na het drogen verandert in een waterafstotende coating, die veel duurzamer is dan de bestaande coatings. 

Sarina Massmann heeft haar onderzoek uitgevoerd bij het Stratingh Institute for Chemistry, afdeling Chemical Biology 2, met financiering van het Advanced Research Center Chemical Building Block Consortium (ARC CBBC). Ze vervolgt haar loopbaan als senior scientist bij Symeres.