Skip to ContentSkip to Navigation
Rijksuniversiteit Groningenfounded in 1614  -  top 100 university
Over ons Actueel Nieuws

Toponderzoek naar verre sterrenstelsels dankzij ERC

15 maart 2017

Een blik op verre sterrenstelsels is een blik in het verleden. Sterrenkundige Karina Caputi onderzoekt sterrenstelsels die zo ver van ons afstaan, dat het licht dat zij nu meet miljarden jaren geleden is uitgezonden. De gegevens die ze zo verzamelt geven informatie hoe het heelal er enkele miljarden jaren na de oerknal uitzag en daarmee hoe ons universum is ontstaan en geëvolueerd. Het onderzoek van Caputi is medegefinancierd door een subsidie van de European Research Council (ERC).

Caputi ontdekte onder andere dat de eersten onder de grootste sterrenstelsels, die zo’n vier keer zo groot zijn als onze Melkweg, slechts één miljard jaar na de oerknal zijn gevormd. Dat is veel eerder dan de huidige theorieën voorspellen. Ze hoopt haar bevindingen te kunnen bevestigen met de James Webb Space Telescope, de grootste telescoop ooit in de ruimte, die in 2018 gelanceerd wordt.

Het onderzoek van Caputi is medegefinancierd door een subsidie van het European Research Council (ERC). Het European Research Council (ERC) geeft sinds 2007 subsidies aan excellente onderzoekers. Hiermee stimuleert het instituut baanbrekend onderzoek in Europa. De Rijksuniversiteit Groningen ontving in het afgelopen decennium meer dan vijftig ERC-beurzen.

Meer informatie

Video's RUG

Het online videomagazine Unifocus belicht wekelijks onderwerpen die annex zijn met de Rijksuniversiteit Groningen, op het gebied van onderzoek (en samenleving), studentenleven, onderwijs, beleid en internationalisering. Andere video's staan in onze video portal.

Laatst gewijzigd:23 september 2024 08:58
Deel dit Facebook LinkedIn
View this page in: English

Meer nieuws

  • 21 augustus 2025

    Volg het Top Dutch Solar Racing team

    Dit jaar doet het studententeam Top Dutch Solar Racing van 24 t/m 31 augustus mee aan de Bridgestone World Solar Challenge. Op deze pagina houden we je op de hoogte van hoe het er tijdens en rond de race aan toe gaat.

  • 21 augustus 2025

    Nanodeeltjes brengen toepassing moleculaire motoren dichterbij

    Wetenschappers van de RUG en de Universiteit van Amsterdam hebben nanodeeltjes ontwikkeld die het gemakkelijker maken om moleculaire motoren in materialen of weefsels aan te drijven.

  • 19 augustus 2025

    Bruno Ehrler benoemd tot nieuwe directeur van AMOLF

    Honorair hoogleraar prof. dr. Bruno Ehrler van de Rijksuniversiteit Groningen is benoemd tot nieuwe directeur van AMOLF, het NWO-Instituut voor onderzoek naar functionele complexe materie.