Skip to ContentSkip to Navigation
breed in kennis  -  sterk in techniek
Over ons Faculteit Rechtsgeleerdheid Actueel Nieuws Nieuwsarchief

NWO Vidi-beurs voor Björn Hoops

22 oktober 2026
Björn Hoops

Hoe kan het recht kwetsbare groepen helpen actief aan de energietransitie deel te nemen? Door energiegemeenschappen te ondersteunen! Maar wat als er geen bindende normen bestaan voor rechtvaardige energiegemeenschappen die kwetsbare groepen bij de energietransitie betrekken? Björn Hoops, hoogleraar privaatrecht en duurzaamheid, heeft een Vidi-beurs ontvangen om deze vraag te beantwoorden.

De beurs is bestemd voor het onderzoeksproject ‘Van sharing naar caring: privaatrecht voor rechtvaardige energiegemeenschappen’ dat juridische modellen ontwikkelt voor rechtvaardige en inclusieve energiegemeenschappen.

Energiegemeenschappen zijn organisaties van burgers, bedrijven en overheden die gezamenlijk hernieuwbare energie opwekken en daarmee onmisbare bijdragen leveren aan de energietransitie. Beleidsmakers en onderzoekers verwachten van energiegemeenschappen de inclusie en empowerment van kwetsbare groepen, zoals huishoudens met een laag inkomen.

Er bestaan echter nog geen duidelijke normen voor hoe energiegemeenschappen deze maatschappelijke doelen kunnen bereiken. Dit onderzoeksproject ontwikkelt samen met energiegemeenschappen en stakeholders in Nederland, Duitsland en Oostenrijk zulke normen en legt ze vast in juridische modellen die kunnen worden afgedwongen.

Theorie en praktijk

Het project levert nieuwe theoretische inzichten op in de manier waarop private regelgeving maatschappelijke doelen kan dienen zonder tussenkomst van de overheid. Daarnaast draagt het bij aan een beter begrip van de juridische positie van kwetsbare leden van energiegemeenschappen en van de wisselwerking tussen privaatrechtelijke instrumenten binnen non-profitorganisaties.

In de praktijk stellen de modelregelingen juristen in staat om energiegemeenschappen efficiënter te adviseren en overheidsinstanties te ondersteunen bij het opzetten van subsidieregelingen, waardoor energiegemeenschappen kwetsbare groepen beter kunnen ondersteunen.

Zo draagt het project bij aan lagere juridische kosten en creëert het een gunstiger omgeving voor rechtvaardige en inclusieve energiegemeenschappen.

109 Vidi’s

In totaal krijgen 109 onderzoekers in Nederland een Vidi-beurs met een maximaal subsidiebedrag van 850.000 euro, zo maakte onderzoeksorganisatie NWO donderdag bekend. Hiermee kunnen zij een eigen, vernieuwende onderzoekslijn ontwikkelen en een onderzoeksgroep opzetten.

Het project van Björn Hoops heeft een looptijd van vijf jaar. Dankzij de beurs kunnen twee postdocs, een promovendus en een studenten-assistent aan de slag.  


Laatst gewijzigd:20 oktober 2026 15:36
View this page in: English