Skip to ContentSkip to Navigation
Rijksuniversiteit Groningenfounded in 1614  -  top 100 university

NWO open competitie XS-subsidie voor onderzoek naar betekenis van leven bij volwassenen met ADHD

19 december 2025
Foto: Alexmia

Psycholoog Mirjam Frey heeft een NWO-XS Open Competitie-subsidie toegekend gekregen voor onderzoek naar de rol van zingeving bij volwassenen met ADHD. In haar project onderzoekt zij of een laag gevoel van betekenis in het leven bijdraagt aan ADHD-klachten – en of een gerichte psychologische interventie die klachten kan verminderen.

ADHD bij volwassenen wordt vaak gezien als een voornamelijk neurobiologische stoornis, terwijl bestaande behandelingen lang niet altijd voldoende verlichting bieden. Frey kiest daarom voor een andere invalshoek. Volwassenen met ADHD ervaren vaak problemen op terreinen die sterk samenhangen met betekenis van leven, zoals werk, relaties, autonomie en levensvoldoening. Aandachtsproblemen, impulsiviteit en moeite met plannen kunnen het lastig maken om langdurige doelen na te streven en betekenisvolle activiteiten vol te houden.

In het eerste deel van het onderzoek analyseert Frey met een nieuwe causale analysetechniek (FCI algorithm) of een laag gevoel van betekenis samenhangt met kern- en bijkomende symptomen van ADHD. In een tweede studie test zij of een recent ontwikkelde en gevalideerde zingeving-interventie kan leiden tot minder ADHD-symptomen en een betere kwaliteit van leven.

Met het project wil Frey onderzoeken of betekenis van leven een tot nu toe onderbelichte, maar relevante factor is in het begrijpen en behandelen van ADHD bij volwassenen. Als dat zo blijkt te zijn, kan dit de deur openen naar aanvullende behandelopties voor een groep die vaak langdurig met beperkingen te maken heeft.

Laatst gewijzigd:19 december 2025 13:50
View this page in: English