Oratie Klaske Glashouwer: Richt je op de kernprocessen bij eetstoornissen

Behandelingen voor jongeren met een eetstoornis kunnen worden versterkt door preciezer te kijken naar de processen die deze problemen in stand houden. Dat stelt Klaske Glashouwer, gz‑psycholoog en cognitief gedragstherapeut bij Accare kinder- en jeugdpsychiatrie. Op 23 januari spreekt ze haar oratie uit in het Academiegebouw.
Volgens Glashouwer helpen huidige behandelingen veel jongeren, maar is er juist winst te behalen in het beter begrijpen van de processen die bepalen waarom herstel soms wél en soms niet op gang komt. Door die kernprocessen scherper in kaart te brengen, kunnen behandelingen gerichter en effectiever worden ingezet.
Glashouwer richt zich in haar onderzoek op mogelijke processen die herstel beïnvloeden, zoals emoties als zelf-walging, hardnekkige interactiepatronen tussen jongeren en hun omgeving, en de manier waarop jongeren hun eigen lichaam ervaren. Om die processen beter te begrijpen combineert ze interviews en vragenlijsten met experimenteel onderzoek, onder meer in virtual reality. Daarnaast werkt ze samen met collega’s aan nieuwe behandelonderdelen die stap voor stap worden getest en bijgesteld.
Onderzoek en praktijkervaring laten zien dat jongeren beter worden bereikt wanneer informatie en steun aansluiten bij hun leefwereld. Online platforms, anonieme chatfuncties en evidence-based zelfhulpmiddelen verlagen de drempel om zorgen te delen en eerder hulp te zoeken.
In haar oratie pleit Glashouwer voor meer focus: richt onderzoek en innovatie op de processen die een eetstoornis in stand houden of helpen doorbreken. Daarnaast benadrukt zij het belang van vroegsignalering, digitale toegankelijkheid en sterke samenwerking tussen instellingen, zodat jongeren sneller hun weg naar passende zorg vinden.
De komende jaren wil ze verder uitzoeken welke processen herstel stimuleren en interventies ontwikkelen die direct op die kennis voortbouwen. Doel is dat goed onderbouwde ideeën sneller de behandelpraktijk bereiken.
Meer nieuws
-
08 december 2025
Burgerparticipatie onmisbaar voor een duurzame energietoekomst
-
23 oktober 2025
Negen wetenschappers van de RUG ontvangen Vidi-beurs

