Skip to ContentSkip to Navigation
Rijksuniversiteit Groningenfounded in 1614  -  top 100 university

Loonkloof voor immigranten vooral gevolg van beperkte toegang tot goedbetaalde banen

16 juli 2025

Immigranten in Nederland verdienen gemiddeld 15 procent minder dan mensen met een Nederlandse achtergrond. Dat verschil komt grotendeels doordat zij minder vaak toegang krijgen tot goedbetaalde sectoren, bedrijven en functies. Dat blijkt uit internationaal onderzoek dat onlangs verscheen in het wetenschappelijke tijdschrift Nature.

De onderzoekers analyseerden gegevens van 13,5 miljoen werknemers en werkgevers in negen landen, waaronder Nederland, Duitsland en de VS. In alle onderzochte landen verdienen mensen met een migratieachtergrond gemiddeld 18 procent minder. In Nederland gaat het om 15,4 procent, waarvan tweederde wordt verklaard door ‘sorting’: immigranten komen minder vaak terecht in beter betaalde banen. Een derde van het loonverschil komt voort uit ongelijke beloning binnen dezelfde functie.

Bij immigranten uit het Midden-Oosten en Afrika loopt het verschil op tot 25 procent. Opvallend is dat bij de kinderen van migranten de kloof fors kleiner is: gemiddeld 5,5 procent, en volledig te verklaren door ongelijke toegang tot goedbetaalde functies. Binnen dezelfde functie is er dan geen loonverschil meer.

Volgens socioloog Zoltán Lippényi, een van de betrokken onderzoekers, onderstreept de studie dat beleid zich niet alleen moet richten op gelijke beloning, maar vooral op het verbeteren van toegang tot beter betaalde banen. Taaltraining, diploma-erkenning, loopbaanbegeleiding en het bestrijden van vooroordelen bij werving en promotie zijn daarbij essentieel. Daarnaast pleit de onderzoeker voor het aanpakken van mogelijke vooroordelen bij werving en promotie.

Laatst gewijzigd:18 juli 2025 08:51
Deel dit Facebook LinkedIn
View this page in: English

Meer nieuws

  • 07 oktober 2025

    Wat kunst met ons doet

    Psycholoog Ralf Cox onderzoekt wat kunst met mensen doet – van hartslag tot associatie, van emotie tot sociale interactie. Zijn onderzoek laat zien dat kunstbeleving zowel meetbaar als ongrijpbaar is.

  • 01 oktober 2025

    EU-burgers over klimaatmaatregelen: steun voor subsidies, tegen belastingen

    Na een zomer met meerdere hittegolven die erger worden gemaakt door klimaatverandering, laat een nieuwe studie zien dat veel EU-burgers bereid zijn verschillende vormen van klimaatbeleid te steunen.

  • 03 september 2025

    Katherine Stroebe koninklijk onderscheiden

    Op 2 september 2025 is Katherine Stroebe (Duitsland, 1975), voormalig adjunct hoogleraar Sociale Psychologie bij de Faculteit Gedrags- en Maatschappijwetenschappen van de RUG, koninklijk onderscheiden. Uit handen van burgemeester Roelien Kamminga...