Hoofdmenu:
   
Inhoud van de pagina:
Nederlands

07 - Verlies van moedertaal leidt tot verlies identiteit

Aflevering 7

drs. Petra Prescher
drs. Petra Prescher

Uitzending: Woensdag 26 april 2006 op TV Noord om 19.26 uur en vanaf 20.38 uur iedere 2 uur tot en met 6.38 uur. 

Bekijk de uitzending (wmv formaat)

Als je als volwassen mens emigreert, kun je problemen krijgen met je identiteit. Het gebrek aan kennis van de taal van je nieuwe land speelt daarbij een belangrijke rol, maar ook het niet meer spreken van je moedertaal. Dat zegt universitair docente taalvaardigheid Petra Prescher, die ook uit eigen ervaring spreekt. Prescher kwam als 19-jarige uit Oost-Duitsland naar Groningen. In haar werk als vertaalster ontdekte ze dat het steeds moeilijker werd om in het Duits te schrijven. Ze moest vaker het woordenboek raadplegen en haar teksten 'klonken' steeds minder Duits. De moedertaal slijt als het ware weg. Die eigen ervaring was voor Petra de start van haar promotie-onderzoek naar het verband tussen taal en identiteit, waarover ze in Adams Appel vertelt. Prescher maakte twintig interviews met Duitse mensen die al lange tijd in Nederland woonde en is nu bezig met een uiterst secure analyse van die uitgeschreven interviews

Volgens de begeleider van het onderzoek professor Kees de Bot kan het onderzoek raakvlakken met veel wetenschapsgebieden en kan Preschers werk zelfs de start zijn van een geheel nieuw onderzoeksgebied.

Programmamaker

Willem peter Meeuwissen

Eindredactie en productie 

Paul Lamens, Castel

Hoofdredactie

Fenneke Colstee

Gasten

Drs. Petra Prescher, Fac. der Letteren, Afdeling Duitse taal en cultuur en prof.d r. Cees de Bot, Communicatie en Informatiewetenschappen (CIW), RUG

Informatie

Fenneke Colstee

Links

Petra Preschers eigen webpagina op de site van de RUG

http://www.rug.nl/let/onderwijs/talenenCulturen/duitseTaalCultuur/wiewatwaar/Prescher?lang=nl

 

De Universiteitskrant schreef naar aanleiding van het onderzoek van Petra Prescher dit artikel:

http://www.uk.rug.nl/archief/jaargang35/22/09a.htm

Dezelfde tekst, maar dan in het Engels:

http://www.uk.rug.nl/archief/jaargang35/22/19b.htm

 

Onderzoeksbegeleider Kees de Bot is betrokken bij het Groningse Center for Language and Cognition

http://www.rug.nl/let/onderzoek/onderzoekinstituten/clcg/index

 

Binnen de Nederlandse Vereniging voor Toegepast Taalonderzoek
( http://www.anela.nl/) houdt het Netwerk Onderzoek TweedeTaalverwerving zich bezig met onderzoek naar het leren andere talen dan de moedertaal.
http://www.anela.nl/ANOTT.html

 

Een online studieboek (engelstalig) over de prychologie van persoonlijkheid en identiteit.

Wat waren de ideeën van Freud, Jung en anderen?

http://www.ship.edu/~cgboeree/perscontents.html

 

Een uitgebreide site over ‘Onze Taal’

http://www.onzetaal.nl/ot/index.html

 

En over het Duits:

http://www.digischool.nl/du/

 

“Dit onderzoek kan zelfs onze ideeën over inburgering van nieuwe Nederlanders veranderen”

http://www.inburgering.net/

 

http://www.teleac.nl/nationaleinburgeringtest/


Laatst gewijzigd:04 mei 2006 10:05
Associatieve links:
 
Naar boven