| |
| |
|
|
Page content:
|
Uitzending: Donderdag 20 november 2008 op TV Noord om 18.44 uur, herhaling ieder uur vanaf 20.44 uur
|
|
Samenvatting
|
Wetenschap is leuk. Dat is de boodschap van wetenschapper in hart en nieren Theo Jurriens. Met zijn RUG Discovery Truck, een rondreizend laboratorium en collegezaal in één, draagt hij zijn fascinatie voor vooral de natuurwetenschappen over aan jonge scholieren.
Voor veel wetenschappers is het zo dat ze al vroeg gegrepen werden door de natuur. Andy-Mark Thunnissen bijvoorbeeld kan zich nog herinneren dat hij als kind al graag wilde weten hoe alles werkte. Tegenwoordig doet hij onderzoek naar de structuur van eiwitten. In een cel van een organisme zitten veel verschillende soorten eiwitten, met elk hun eigen specifieke functie. Sommigen fungeren als bouwstenen, anderen zorgen voor transport, weer anderen zetten stofjes om in andere stofjes. Om een helder beeld te krijgen van vorm en werking van de verschillende eiwitten gebruikt Thunnissen de methode van de kristallografie, waarbij een zoutoplossing water onttrekt aan eiwitten. De hierdoor ontstane kristalvorm geeft meer mogelijkheden voor analyse van het eiwit.
Zout is ook de stof die Theo Jurriens gebruikt in de Discovery Truck om schoolkinderen proefjes mee te laten doen. Het fabriceren van kristallen leidt bijvoorbeeld tot veel enthousiasme. "En daar plukken we later de vruchten van" aldus Jurriens.
|
|
Gasten
|
drs. Theo Jurriens,
RUG Discovery Truck
dr. Andy-Mark Thunnissen,
Groningen Biomolecular Sciences and Biotechnology Institute (GBB)
|
|
Extra video's
|
Wat is biofysische chemie? - dr. Andy-Mark Thunnissen
Over eiwitten en giftige stofjes - dr. Andy-Mark Thunnissen
Wetenschap is leuk, ook voor basisschoolleerlingen
- Theo Jurriens
Synthetische biologie en het bouwen van cellen - Adams Appel van 30 oktober 2008
|
|
Links
|
Speciale workshop aan over Infrarood Sterrenkunde in RUG Discovery Truck
Science LinX: de ‘rode loper’ van de faculteit Wiskunde en Natuurwetenschappen van de RUG voor scholieren en studiekiezers.
Groningen Biomolecular Sciences and Biotechnology Institute (GBB)
Onderzoeksgroep Biofysische Chemie/Xray structuurbepaling
|
|
Programmamaker
|
Hendrik Jan van Telgen
|
|
Eindredactie en productie
|
Willem Peter Meeuwissen voor
Castel Mediaproducties
|
|
Montage
|
Richard van Mancius
,
My Facilities
|
|
Hoofdredactie
|
Nyckle Swierstra, Rijksuniversiteit Groningen
|
|
Informatie
|
Nyckle Swierstra
|
| Last modified: | May 18, 2011 10:06 |
|
Associative links:
|
| |
| To top
|